محل تبلیغات شما

ویلیام گلاسر، ده اصل مهم نظریه انتخاب را چنین عنوان می نماید. و معتقد است با رعایت این اصول می توان در ابتدا آزادی و اختیار شخصی را تعریف و سپس بازتعریف نمود.

اصل اول: ما مالک هیچ کس نیستیم و نمی توانیم رفتارهای دیگران را کنترل کنیم. ما فقط می توانیم رفتارهای خودمان را کنترل کنیم.

اصل دوم: تمام آنچه می توانیم از دیگران دریافت کنیم و به دیگران بدهیم اطلاعات است. این که با اطلاعات چگونه برخورد کنیم انتخاب خود ما یا دیگران است.

اصل سوم: تمام مشکلات روان شناختی طولانی مدت از مشکلات رابطه ای سرچشمه می گیرند. مشکلات رابطه ای تا حدودی علت مشکلات دیگری چون درد خستگی. ضعف و برخی بیماری های مزمن. که معمولا به آنها بیماری های سیستم ایمنی گفته می شود. نیز هستند.

اصل چهارم: مشکلات عاطفی. بخشی از زندگی حال حاضر ما هستند.

اصل پنجم: وقایع دردناکی که در گذشته بر ما رفته است. اگرچه بر آنچه امروز هستیم تاثیری شگرف داشته ولی بازنگری و مرور این گذشته دردناک. بر آنچه امروز لازم است انجام دهیم یعنی بهبود بخشیدن به رابطه مهم کنونیمان، اثر ناچیزی دارد و کمکی به ما نمی کند.

اصل ششم: ما در ذهن خود تصویری ذهنی از دنیای بیرون داریم که می توان آن را دنیای کیفی نامید و ی نیازها یعنی واقعیت بخشیدن به این دنیای کیفی.

اصل هفتم: می توانیم نیازهایمان را فقط از طریق تصویر یا تصاویری که در دنیای مطلوب خود داریم کنیم در حقیقت تنها چیزی که وجود دارد رفتار ما است.

اصل هشتم: تمام آنچه از تولد تا مرگ از ما سر می زند رفتار است. تمام رفتارهای ما یک رفتار کلی است که از چهار مؤلفه به هم پیوسته عمل، فکر، احساس و فیزیولوژی تشکیل شده است.

اصل نهم: رفتارها انتخاب می شوند اما از میان چهار المان عمل. فکر. احساس و فیزیولوژی. ما فقط بر روی عمل و فکر کنترل داریم.

برای مثال به جای استفاده از عبارت من افسرده هستم یا من افسرده شده ام، درست آن است که بگوییم : من افسردگی را انتخاب کرده ام یا من افسردگی می کنم.

اصل دهم: تمام رفتارهای کلی. انتخاب هستند اما ما فقط بر مؤلفه های عمل و فکر به طور مستقیم و بر مؤلفه های احساس و فیزیولوژی به طور غیرمستقیم کنترل داریم یعنی با انتخاب شیوه عمل و فکرمان و به واسطه آنها احساسات و فیزیولوژی خود را نیز می توانیم کنترل کنیم.

Author: admin

کدام کشورها بهترین اقتصاد را دارند؟

ده اصل مهم نظریه انتخاب

اصل ,کنیم ,توانیم ,کنترل ,مشکلات ,عمل ,و فیزیولوژی ,کنترل کنیم ,ما فقط ,احساس و ,است اصل

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها